III Szkolne Warsztaty Astronomiczne
Schronisko Orle, 29 września- 2 października 2008

29 września. Autobus dowiózł nas do Świeradowa, a dokładnie do Nadleśnictwa Świeradów. Tutaj, znany nam już od poprzednich warsztatów leśniczy Zbigniew Kamiński ugościł nas kawą i herbatą oraz przeprowadził wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat przyrody Gór Izerskich. Po wykładzie ruszyliśmy do Orla. Po drodze zaszliśmy do Chatki Górzystów. Jak widać na zdjęciach przystanków było wiele, a niektórym towarzyszyły historie o okolicznej faunie i florze opowiadane przez Zbyszka. Po zakwaterowaniau i obiedzie przyszedł czas na wykłady. Tomasz Czarnecki z gliwickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przeprowadził wykład na temat meteorytów oraz udostępnił nam do pooglądania swoją wspaniałą kolekcję "kamieni z kosmosu". Następny wykład "Od mitologii do astronomii" przeprowadzili uczniowie w oparciu o przygotowane swoje prezentacje dotyczące pochodzenia nazw gwiazdozbiorów,  ich położenia na niebie oraz ciekwaostek z nimi związanych. Na koniec zajęć o wypadkach i katastrofach zdarzających się na stacjach i sondach kosmicznych opowiadał dr Tomasz Mrozek.


30 wrzesienia. Marsz do kopalni kwarcu (najwyżej położonej kopalni w Polsce). Po drodze Zbyszek opowiada o  kastrofie ekologicznej jaka miała miejsce w Górach Izerskich, o szodnikach drzew, rzadkich gatunkach roślin i zapachu jeleni podczas rui. Niektórzy mogli poczuć własnym nosem, ponieważ przed grupką uczniów przebiegł jeleń pozostawiając po sobie smugę charakterystycznego zapachu. Po powrocie wykłady i zajęcia warsztatowe z korzystania z obrotowej mapki nieba.


1 października. Dzień bogaty w wykłady. Od elementarza optyki geometrycznej i historii powstania lunety poprzez przegląd konstrukcji teleskopów od XVI do XXI wieku. Jak wyznaczać  odległości we Wszechświecie , co słychać na Marsie, jak wygląda Słońce w trójwymiarze, co komety zwiastują oraz  jakie zjawiska optyczne można zobserwować w atmosferze - można było się dowiedzieć uczestnicząc w wykładach. Na koniec jak każe już mała tradycja gospodarz Stanisław Kornafel wygłosił również wykład o historii szklarstwa i zademonstrował nam unikatowe eksponaty sztuki szklarskiej ze swojej kolekcji.


2 pażdziernika. Kończymy powoli III SWA. Jeszcze finałowy wykład o tym co zdarzyło się ponad 100 lat temu na Syberii, zdjęcie z modelem w skali 1:1 zegara słonecznego jaki ma zawisnąć na ścianie Orla i wracamy do Wrocławia.